ایمپلنت دندانباز شدن فیکسچر یا ایمپلنت

کاشت ایمپلنت دندان به عنوان راه حلی مناسب و مطمئن برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته شما اگر به درستی برای بیمار ارائه نشود و دندانپزشک مهارت و دانش کافی برای انجام جراحی کاشت ایمپلنت نداشته باشد ممکن است منجر به باز شدن یا شل شدن فیکسچر واباتمنت ایمپلنت کاشته شده شود.

تیم تخصصی ما در این مرکز سعی دارد با ارائه این مطلب نگرانی شما کاربران عزیز را در خصوص باز شدن فیکسچر یا ایمپلنت دندان و شل شدن پیچ ایمپلنت در استخوان فک از بین ببرد.

 

عوامل موثر در شل شدن یا باز شدن فیکسچر یا ایمپلنت

 

تحلیل استخوان و تاثیر آن در شل شدن پایه ایمپلنت

اگر پایه ایمپلنت که به عنوان ریشه دندان مصنوعی نگه دارنده تاج دندان است به درستی با استخوان فک جوش نخورد و ادغام نشود منجربه شل شدن پیچ ایمپلنت می شود. در صورتی که پایه و استخوان به خوبی باهم ادغام نشوند استخوان اطراف ریشه به تدریج تحلیل می رود و از تراکم آن کاسته می شود و این کاهش تراکم باعث لق زدن پیچ ایمپلنت می شود.

متخصص ایمپلنت دندان به دلیل داشتن مهارت کافی و استفاده از تکنولوژی پیشرفته پایه های ایمپلنت را جوری درون استخوان فک قرار می دهند که به ندرت بیمار دچار باز شدن و شل شدن ناشی از تحلیل استخوان فک شود.

بهتر است بدانید که تجربه نشان داده است اکثر بیماران ما در مرکز تخصصی ایمپلنت دندان دکتر آرش غفوری هیچگونه تجربه شکست و شل شدن قطعات ایمپلنت دندان را حتی بعد از گذشت چند سال تجربه نخواهند کرد.

 

کم بودن گشتاورد برای پیچ کردن اباتمنت و شل شدن آن

این مسئله تا حدودی به طراحی اباتمنت، مواد سازنده و طراحی سر پیچ بستگی دارد. درگذشته شل شدن پیچ ایمپلنت یا اباتمنت به خصوص برای پیچ ایمپلنت از نوع شکاف دار به استفاده از سیستم گشتاور نامناسب در محکم کردن آن مرتبط بود. اما امروزه، طراحی آن ها به مراتب بهتر از گذشته شده است و سیستم گشتاور نامناسب نمیتواند دلیلی برای شل شدن پیچ ایمپلنت های امروزی باشد.

 

تاثیر بیماری های لثه در باز شدن فیکسچر ایمپلنت

بیماری های لثه مثل بیماری پریودنتیت باعث سست و نرم شدن بافت لثه می شود. بیماری التهاب لثه معمولا با خونریزی همراه است که می تواند باعث عفونت و نفوذ بیشتر به قسمت های زیرین لثه باشد. عفونت وارد شده به زیر خط لثه و اطراف بافت ایمپلنت می تواند باعث شل شدن و حرکت پایه شود.

جراح لثه برای درمان بافت بیمار لثه و پاکسازی ناحیه مجبور است که ایمپلنت را خارج کند سپس بعد از ارائه درمان مناسب و برطرف شدن بیماری لثه و عفونت مجددا از پایه ایمپلنت جدید و سالم برای کاشت دندان استفاده کند. به توصیه دکتر آرش غفوری بهترین متخصص ایمپلنت دندان در رشت و جراح لثه در صورت مشاهده هرگونه تغییر و التهاب در بافت لثه هر چه زودتر برای معاینه و درمان اقدام کنید قبل از اینکه ایمپلنت ها دچار آسیب شوند.

 

 

 

تاثیر دندان قروچه یا سایش دندان در باز شدن فیکسچر ایمپلنت

 به طور کلی افرادی که عادت به دندان قروچه دارند چه در خواب و چه در بیداری باید برای جلوگیری از آسیب ایمپلنت های دندانی خود این عادت خود را مدیریت و کنترل کنند. ایمپلنت هایی که به صورت اتصال خارجی هستند خیلی بیشتر تحت تاثیر فشار دندان قروچه هستند و باز می شوند.

البته امروزه با پیشرفت تکنولوژی در صنعت تولید ایمپلنت هایی با اتصالات داخلی هم دارای مقاومت خوبی در برابر فشار دندان قروچه هستند. اما به هر حال در موارد شدید دندان قروچه و ساییدن دندان ها روی هم احتمال باز شدن و شکستن فیکسچرها و اباتمنت ها وجود دارد.

بنابراین اگر عادت به دندان قروچه شدید دارید حتما با متخصص ایمپلنت خود در این مورد صحبت کنید.

 

تاثیر انتخاب فیکسچر نامناسب در باز شدن فیکسچر یا ایمپلنت

همانطور که می دانید امروزه تولید کننده های بسیاری در سراسر دنیا وجود دارند که طراحی منحصر به فرد خود را در ایمپلنت دندان ارائه می دهند. ایمپلنت ها دارای انواع مختلفی از نظر جنس تیتانیومی، سرامیکی و ایمپرشن کپینگ و کیفیت و شکل و اندازه هستند. انتخاب بهترین ایمپلنت دندان برای کارکرد طولانی مدت، بستگی به متخصص ایمپلنت شما دارد.

جراح باید در انتخاب آن برای هر بیماری دقت آگاهی و علم داشته باشد چون برخی از فیکسچرهای ایمپلنت شاید از نظر ظاهری، مناسب به نظر برسند اما ممکن است از نظر طراحی، با برخی اجزای ایمپلنت سازگار نباشند و عوارضی را به همراه داشته باشد. عوارض ناشی از انتخاب ایمپلنت نامناسب  ممکن است موجب باز شدن پیچ ایمپلنت و نقص در عملکرد آن شود.

بنابراین در قدم اول بهتر است در انتخاب بهترین متخصص ایمپلنت در محل زندگی خود دقت کنید چون یک متخصص مجرب و ماهر می تواند بهترین و مناسب ترین ایمپلنت را متناسب با شرایط بیمار انتخاب کند و با استفاده از دانش و مهارت بالایی که دارد به بهترین شکل ممکن در جای مناسب درون استخوان فک قرار دهد.

یک متخصص ایمپلنت ماهر می داند که فیکسچر را در چه موقعیتی قرار دهد که بتواند در مقابل فشارهای معمول ناشی از غذا خوردن و جویدن توانایی و مقاومت خوبی داشته باشد. همچنین یک متخصص با تجربه تمامی عوامل احتمالی جهت باز شدن و شکستن ایمپلنت را به بیمار خود تذکر داده و اقدامات لازم برای جلوگیری از شکست ایمپلنت را در اختیار بیمار قرار می دهد.

 

 

 

اگر فیکسچر و اباتمنت شل شوند چه اتفاقی میوفتد؟

احساس درد هنگام جویدن غذا نیز میتواند از عوارض باز شدن فیکسچر یا ایمپلنت دندان باشد. همچنین بیمار متوجه لق شدن و حرکت پروتزها در هنگام غذا خوردن می شود.

به طور کلی وقتی پیچ ایمپلنت درون فک شل شود فرد می تواند متوجه آن شود. در شرایطی که فرد متوجه باز شدن نشود نشانه هایی وجود دارد که باید جدی بگیرد.

 • درد در اطراف لثه
 • احساس سر درد و درد جمجمه در نواحی ایمپلنت
 • وقتی به دندان ایمپلنت خود دست میزنید خون مشاهده می کنید.
 • تغییر رنگ بافت لثه اطراف دندان مصنوعی و حالت خون مردگی

اگر مدت زیادی از باز شدن پیچ ایمپلنت بگذرد و فرد متوجه نشود یا متوجه شود ولی برای درمان آن اقدامی نکند باعث شکسته شدن پایه و پروتز دندان می شود. و در صورت شکستگی و ترک خوردگی فیکسچر ایمپلنت نیاز به تعویض پایه ایمپلنت می باشد.

متخصص ایمپلنت ، فیکسچر کاشته شده درون استخوان فک را در طی یک عمل جراحی خارج می کند و پایه جدید و سالم را به درستی و با دقت کافی جوری که دوباره منجربه شل شدن نشود درون استخوان فک قرار می دهد.

نشانه های شکسته شدن ایمپلنت به صورت زیر است:

 • درد در قسمت مورد نظر ایمپلنت
 • ممکن است در همان دندانی که با ایمپلنت جایگزین شده است احساس بو یا طعم بد داشته باشید
 • قرمزی، تورم یا خونریزی لثه در ناحیه ایمپلنت
 • حرکت و جابجایی پروتز دندان

بنابراین اگر احساس میکنید هرکدام از نشانه ها را دارید بهتر است هرچه زودتر به متخصص ایمپلنت خود مراجعه کنید.

 

 

جدول لیست قیمت ایمپلنت دندان در سال 1403

برند ایمپلنتقیمت کشور سازندهگارانتی
Cowell9.800.000 تومانکرهدارد
DIO9.800.000 تومانکرهدارد
SNUC9.800.000 تومانکرهدارد
SIS9.800.000 تومانکرهدارد
DENTIS9.800.000 تومانکرهدارد
DENTIUM9.800.000 تومانکرهدارد
BEGO15.000.000 تومانآلماندارد
IRES15.000.000 تومانسوئیسدارد
BIOHORIZONS15.000.000 تومانآمریکادارد
تمامی هزینه ها بدون در نطر گرفتن پروتز دندان درج شده است.

 

 

هزینه جراحی های وابسته به ایمپلنت

نوع جراحیقیمتتوضیحات
پیوند استخوان6.000.000 الی 10.000.000با توجه به وسعت منطقه جراحی
سینوس لیفت بسته6.000.000-
سینوس لیفت باز15.000.000-
جراحی مرحله دوم500.000 به ازای هر واحد

 

 

هزینه ایمپلنت دندان

در بعضی موارد ممکن است دندانپزشک از ایمپلنتی با کیفیت مناسب در جراحی استفاده نکرده باشد. برند و شرکت سازنده ایمپلنت دندان نقش مهمی در نتیجه درمان و دوام آن دارد. انتخاب یک برند بی کیفیت، برای صرفه جویی در هزینه ها یا کسب سود بیشتر، می تواند به شکست درمان و وارد شدن هزینه های بیشتر منجر شود.

دکتر آرش غفوری با ارائه بهترین برندهای ایمپلنت روز دنیا نتیجه و طول عمر ایمپلنت های دندانی شما را تضمین می کند. در واقع پرداخت هزینه بالا برای جراحی وکاشت ایمپلنت دندان با کیفیت می تواند یک سرمایه گذاری بلند مدت و همیشگی برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته شما باشد.

 

 

 

 

 

جمع بندی

دکتر آرش غفوری به عنوان بهترین متخصص ایمپلنت دندان در رشت معتقد است در صورت مشاهده هرگونه علائم و نشانه های شل شدن و باز شدن پایه ایمپلنت درون استخوان فک هر چه زودتر به متخصص ایمپلنت مراجعه کنید تا بتوانید از عوارض پیشرفته آن مثل شکستن و تعویض مجدد جلوگیری کنید.

 

 

 

5/5 - (4 امتیاز)

2 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید آقای دکتر پیوند استخوان همزمان با کاشت ایمپلنت انجام میشه؟
  چند جلسه طول میکشه؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام و وقت بخیر
   بله.بعد از کشیدن دندان و همزمان با کاشت ایمپلنت دندان اگر تحلیل استخوان در ناحیه فک وجود داشته باشه پیوند استخوان انچام میشه و تمامی این مراحل در یک جلسه در مرکز تخصصی ایمپلنت رشت انجام میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر