رفتن به محتوای اصلی

تماس با خدمات ایمپلنت رشت : 32134040-013

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت های دندانی یک پایه فلزی معمولا از جنس تیتانیوم هستند که به عنوان جایگزین ریشه دندان از دست رفته شما در استخوان فک کاشته می شوند.

ایمپلنت دندان از چه اجزائی تشکیل می شود؟

تاج دندان: این قطعه شبیه دندان طبیعی است که معمولاً از مواد سرامیکی ساخته شده و به نحوی طراحی می شود که به شکل دندان طبیعی به نظر برسد.

کانکتور: کانکتور گاهی اوقات اباتمنت نامیده می‌شود و ابزاریست که برای ثابت نگه داشتن تاج دندان مصنوعی روی پایه ایمپلنت مورد استفاده قرار می گیرد و معمولاً به شکل شش وجهی یا هشت وجهی است.

پایه ایمپلنت: پست یا فیکسچر یک پیچ تیتانیومی است که به استخوان فک جوش خورده و یک پایه مستحکم، ایمن و پایدار برای نگه داشتن تاج دندان مصنوعی به وجود می آورد.

فرآیند کاشت ایمپلنت دندان چگونه است؟

فرآیند کاشت ایمپلنت دندان یکی از سوالات متداول تمام بیماران است. اولین مرحله در فرایند کاشت ایمپلنت دندان، انجام عمل جراحی است که به طور معمول تحت بیهوشی یا بی حسی موضعی انجام می گیرد. در طول عمل جراحی دندان پزشک سوراخ کوچکی در استخوان فک دریل می کند و با دقت پایه ایمپلنت را داخل استخوان پیچ می نماید. لثه پس از دوره بهبودی که حدود ۴ تا ۶ ماه زمان می برد؛ روی پایه ایمپلنت را می پوشاند.

بعد از اینکه پایه ایمپلنت به خوبی با استخوان فک جوش خورد؛ مرحله دوم عمل جراحی انجام می‌گیرد تا کانکتور به بالای ایمپلنت متصل شود. در نهایت تاج روی اباتمنت متصل شده و با سیمان مخصوص به دندان مستحکم شده و با یک پیچ کوچک پایدار باقی می ماند.

مزایای ایمپلنت دندان چیست؟

– بهبود ظاهر و اصلاح طرح لبخند

– توانایی بهتر برای صحبت کردن و جویدن

– ظاهری کاملا طبیعی

– جلوگیری از تحلیل استخوان

– جلوگیری از جابجایی دندان ها و کج شدن به سمت جای خالی دندان

– عدم آسیب رسیدن به دندان های مجاور مانند روش بریج

چرا باید ایمپلنت دندان انجام دهم؟

برای پاسخ به این سوال که از سوالات متداول ایمپلنت است باید گفت ایمپلنت های دندانی نه تنها ظاهری شبیه به دندان طبیعی دارند بلکه عملکرد آنها برای جویدن، گاز زدن و جلوگیری از تحلیل استخوان فک در دهان دقیقا مانند دندان طبیعی خود بیمار است. کاشت ایمپلنت دندان علاوه براینکه موجب حفظ جوانی و ساختار چهره می شود؛ با کمک به رشد استخوان فک از بروز بیماریهای لثه و تحلیل استخوان فک نیز جلوگیری می کند.

آیا من می توانم ایمپلنت دندان انجام دهم؟

• اگر یک یا چند دندان خود را از دست داده باشید و تمایل داشته باشید که زیبایی دندان های تان خیلی فوری اصلاح شود و عملکرد دندان های تان مانند قبل شود.

• تراکم استخوان فک شما در ناحیه کاشت ایمپلنت کافی باشد. در صورتی که تراکم استخوان کافی نداشته باشید؛ پیش از کاشت دندان فوری باید عمل پیوند استخوان و یا لیفت سینوس را انجام دهید.

• بافت دهان و دندان شما کاملا سالم باشد. در صورتی که به بیماری لثه یا دیگر مشکلات سلامت دهان و دندان دچار باشید ابتدا باید آنها را درمان کرده و سپس اقدام به کاشت ایمپلنت نمایید.

• با رعایت  بهداشت دهان و دندان از دندان های خود به خوبی مراقبت کنید.

• عادت به دندان قروچه کردن بیش از حد نداشته باشید.

• داروهایی که تاثیر منفی روی بهبود رشد استخوان دارند مانند بیسفوسفونات مصرف نکنید.

• به دنبال روشی برای جایگزین کردن دندان های مصنوعی یا بریج های دندانی باشید.

چه کسانی نمی توانند ایمپلنت دندان انجام دهند؟

از دیگر سوالات متدوال ایمپلنت، شرایط خاصی است که کاشت ایمپلنت برای بیماران ممنوع است. برخی از این شرایط عبارتند از:

– دیابت کنترل نشده

– بارداری

– سکته قلبی

– ضربان قلب نامنظم و غیرقابل کنترل

– پوکی استخوان

– بیماران تحت‌ رادیوتراپی به‌خصوص در ناحیه فک و صورت

– شیمی‌درمانی و پرتودرمانی

– مصرف طولانی مدت بیس ‌فسفونات

– بیماری‌ در سیستم ایمنی بدن مانند لوسمی

– کشیدن سیگار و قلیان

دوام ایمپلنت دندان چقدر است؟

می توان گفت طول عمر ایمپلنت دندان و تاج پروتزی بسیار زیاد و حتی چندین برابر دندان طبیعی است. به طور کلی تاج دندان سرامیکی بیش از ۱۵ سال بدون هیچگونه مشکلی برای فرد کار می کند و ایمپلنت دندان نیز بیش از ۲۵ سال با همان کیفیت اولیه در فک بیمار پایدار می ماند. البته عواملی مانند حفظ بهداشت دهان و دندان، محل کاشت ایمپلنت در فک و نحوه قرار گیری آن در استخوان فک از عواملی است که روی طول عمر ایمپلنت دندان موثر است.

آیا ایمپلنت دندان دقیقا ظاهری شبیه دندان طبیعی دارد؟

ایمپلنت های دندانی به نحوی طراحی شده اند که هم شکل ظاهری و هم عملکرد آنها درست مانند دندان طبیعی باشد. شکل آنها به طور خاص برای جای خالی دندان هر فرد طراحی می شود و رنگ آن نیز متناسب با دندانهای طرفین آن برای تاج دندان ایمپلنت طراحی می شود. پس از کاشت ایمپلنت و سوار شدن پروتز دندانی روی آن، بیمار نه تنها از لحاظ ظاهری بلکه از لحاظ عملکرد هایی مانند جویدن غذا نیز احساسی همانند دندان طبیعی را تجربه خواهد کرد.

avatar
2 نظرات
2 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
3 نویسندگان دیدگاه
علیرضاکلینیک دندان پزشکیمیثم آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین
اطلاع رسانی کن
میثم
مهمان
میثم

آیا ایمپلنت دندان دقیقا ظاهری شبیه دندان طبیعی دارد؟

علیرضا
مهمان
علیرضا

عواقب دیر انجام دادن ایمپلنت دندان چیست؟

برگشت به بالا