رفتن به محتوای اصلی

تماس با خدمات ایمپلنت رشت : 32134040-013

ایمپلنت دندانی چیست؟


ایمپلنت یک جایگزین مصنوعی برای ریشه دندان از دست رفته است که اغلب از جنس تیتانیوم ساخته می شود.

ایمپلنت توسط جراح در بستر مناسبی از استخوان و دقیقا جای دندان خارج شده قرار داده می شود و به مرور زمان استحکامش با رسوب استخوان در اطرافش بیشتر می شود و می توان از آن به عنوان پایه برای بازسازی دندان تکی یا بریج استفاده نمود.

تلاش برای بازسازی دندانهای از دست رفته ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح و در چین آغاز شد. نمونه های باستانی این درمان با استفاده از فلزات و دندان حیوانات یافته های باستان شناسی مشاهده شده است.

کاشت دندان یا ایمپلنت به روش نوینی که امروزه وجود دارد به دهه ۷۰ میلادی بر می گردد جایی که یک ارتوپد سویدی به نام دکتر برینمارک Branemark به طور تصادفی حین تحقیق روی خرگوش ها به خواص جادویی فلز تیتانیوم Titanium پی برد.برینمارک حین تحقیق متوجه شد که تیتانیوم به استخوان خرگوش چسبیده است! این مشاهده سرآغاز تحول بزرگی در دندانپزشکی بود. با مطالعات بیشتری که برینمارک و همکاران روی این پدیده داشتند مشخص شد که سلول های استخوان ساز (سلول های استیوژنیک) در پستانداران فلز تیتانیوم را به عنوان جسم بیگانه نمی شناسند و از آنجا که این فلز با بافتهای زنده سازگار است می تواند بدون خطر با استخوان یکی شود ( پدیده Ossteointegration)

کاربرد این فلز در دهان به عنوان ریشه دندان از دست رفته هم توسط برینمارک پیشنهاد شد. در ابتدا ایمپلنت به شکل تیغه ای Blade form طراحی می شد و در استخوان فرد بی دندان قرار می گرفت و از زواید آن برای بازسازی دست دندان مصنوعی کمک می گرفنتد.ادر ادامه ایمپلنت ها به صورت استوانه ای Cylindrical ساخته شد تا کاست آنها راحت تر باشد. همچنین برای درگیر شدن بهتر در استخوان و افزایش ثبات اولیه ایمپلنت ها با رزوه ساحته شد (Thread) امروزه اغلب ایمپلنت ها از جنس تیتانیوم و به صورت استوانه ای رزوه دار ( شبیه پیچ) ساخته می شوند.

بعد از موفقیت چشمگیر ایمپلنت ها در بازسازی کامل دندانها محققین به فکر استفاده از ایمپلنت برای جایگزینی یک یا چند دندان افتادند.در حال حاضر بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان از دست رقته ایمپلنت دندانی است.امروزه ایمپلنت دندانی جایگزینی شناخته شده و بی خطر برای دندان های خارج شده در سراسر دنیاست و حاصل تحقیق و بررسی  بیش از ۴۰ ساله ی دندانپزشکان و متخصصان این رشته می باشد و کارایی آن کاملا به اثبات رسیده است.

تاکنون بسیاری از بیماران از سن و جنس و نژادهای مختلف از منافع ایمپلنت بهره مند شده اند . دندانپزشکان به صورت روتین در حال ارایه این خدمات به مراجعین خود می باشند و بیش از ۲۰۰ شرکت بزرگ تولید وسایل و تجهیزات پزشکی در سراسر جهان مشغول ساخت ایمپلنت ها با شکل و طول و قطر متنوع هستند و تقریبا برای هر وضعیتی امکان کاشت ایمپلنت قراهم شده است.

چرا باید دندانی که خارج شده است را ایمپلنت کنیم؟

جایگزینی دندانهای کشیده شده با ایمپلنت بهترین درمانی است که در حال حاضر در دسترس  بیماران قرار دارد .مزایای ایمپلنت را میتوان  به چندین دسته کلی تقسیم کرد که آنها را به صورت خلاصه مرور می کنیم :

الف) مزایای روحی-روانی ایمپلنت

۱) افزایش توانایی جویدن 

۲) بیشتر صحبت کردن وحضور پررنگ تر در اجتماع

 ۳) بیشتر خندیدن !

۴) برگرداندن احساس قوی و سالم بودن به فرد

۵) بهبود زیبایی چهره

حضور و سلامت دندانها در هر فرد یکی از فاکتورهایی است که روی میزان قابل اعتماد بودن و درجه پذیرش وی در جامعه موثر است.فیلمسازان به این اصل کاملا واقف هستند و برای مثال برای ایجاد حس بد و انزجار از گریم با دندانهای کشیده شده یا پوسیده استفاده می کنند

۶) افزایش عتماد به نفس 

۷) همانند عضوی از بدن

حتی بهترین پروتز ها که توسط بالاترین تکنولوژی ساخته شده باشند به عنوان یک عضو خارجی محسوب می شوند با اینحال ایمپلنت که از مواد سازگار با بدن ساخته شده استدر روند ترمیم با استخوان طبیعی محصور می شود و حسی همانند عضو طبیعی بدن دارد.

ب)مزایای زیبایی شناختی

۱) حفظ زیبایی و شکل صورت

بدنبال از دست رفتن دندانها ارتفاع عمودی صورت کاهش می یابد و سبب تغییر موقعیت فک پایین و دنبال آن تغییر شکل کلی صورت شود. ظهور چین های عمیق نازولبیال و چروکهای ریز متعدد دور لب ها از علایم شایع بی دندانی است. با جایگزین کردن دندانهای از دست رفته با ایمپلنت دندانی از این تغییرات جلوگیری می شود وفرم صورت فرد دچار پیری زودرس نمی گردد.

ج) مزایای فانکشنال ایمپلنت

۱) حفظ استخوان ناحیه

در هنگام حضور دندان ریشه نیروهای جویدن را به فک منتقل میکند و این نیرو به بدن پیغامی مبنی بر اهمیت این ناحیه از بدن را صادر میکند نتیجه این فرایند رسیدن مواد غذایی کافی به فک و حفظ  استخوان آن است در مقابل با از دست رفتن دندان عملا نیرویی به فک منتقل نمی شود و  ناحیه به مرور دچار تحلیل می شود. ایمپلنت با انتقال مستقیم نیروهای جویدن به فک از ادامه تحلیل استخوان زیرین خود جلوگیری می نمایند

۲) حفظ اکلوژن (جفت گیری دندانهای بالا و پایین)

بعد از خارج کردن یک دندان فضای خالی باقی مانده توسط دندانهای مجاور کوچک و کوچکتر می شود به این صورت که دندانهای عقبی به سمت جلو دندانهای جلو به سمت عقب و دندان مقابل به سمت جای خالی متمایل می شوند. در نتیجه سلامت لثه ای دندانها و جفت گیری دندانها در فک بالا و پایین دچار اختلال می گردد. جایگزینی به موقع ناحیه با استفاده از ایمپلنت دندانی جلوی این وقایع را میگیرد.

۳)جلوگیری از مشکلات مفصل گیجگاهی (TMD)

شیب دندانها به سمت ناحیه بی دندانی سبب ایجاد تماس پیش رس در هنگام جویدن و انحراف دیسک مفصل گیجگاهی (TemporoMandibular Joint) می شود و در صورت ادامه روند می تواند موجب جابجایی دیسک به سمت جلو (Anterior Disc Dislocation) و یا مشکلات دیگری فکی شود که آنها را با نام کلی Temporomandibular Disorders می شناسیم و موجب ایجاد صدای کلیک حین باز و بسته کردن دهان یا درد ناحیه و … می شود.

۴) عدم نیاز به تراش دندانهای کناری 

برعکس بریج که با اماده سازی و تراش دندانهای مجاور انجام می گیرد ایمپلنت به دندانهای مجاور آسیبی نمی رساند و استخوان ناحیه را نیز از تحلیل نجات می دهد.

 

برگشت به بالا